Chobotnice kroužkovaná
Výskyt
Chobotnici kroužkovanou můžeme najít u severního pobřeží Austrálie v mělkých vodách nebo v oblasti západního Tichomoří. Většinu času přebývá ve svém úkrytu, který můžeme vystopovat podle zbytku potravy. Úkryt opouští pouze kvůli lovu nebo hledání partnera. Obývá jeden úkryt po delší dobu.
Popis
Váží mezi 10-100g a dorůstá se maximální délky 20cm. Její tělo je tmavohnědé barvy nebo případně tmavožluté barvy. Pokud ji něco rozruší na těle se objeví přibližně 60 modrých kruhů. Používá toto zbarvení jako varování před predátory. Varování je také zvýrazněno pulzujícím vzorem. I když tento druh nemá inkoustový váček, má největší kruhy ze svého druhu. Ve slinných žlázách se ji tvoří jed zvaný tetrodotoxin, který má ochrnující účinek na celé tělo. Používá jej i k lovu kořisti. Samotné kousnutí není bolestivé, ovšem pokud pokouše člověka je nutné okamžitě zahájit resuscitaci a umělé dýchání. To musí být udržováno po dobu jednoho dne než se jed v těle rozloží.
Rozmnožování
Samec speciálně upraveným chapadlem vkládá do samičky spermie a ta následně naklade 60-100 vajíček. Ta se o ně následně 50 dní stará a po vylíhnutí umírá. Mláďata po vylíhnutí plavou společně s planktonem a poté sestupují na mořské dno. Rozmnožovat se mohou od 4 měsíce života. Samec ovšem není schopen na první dobrou poznat zda je druhá chobotnice samička. A tak se častokrát stane, že se pokusí oplodnit druhého samce.