Mořské želvy
Výskyt
Mořské želvy se vyskytují na území Atlantského oceánu, Tichého oceánu, Indického oceánu.
Popis
Mořské želvy se od sladkovodních liší tím, že mají v lebce solné žlázy, zredukovaný krunýř pro lepší pohyb ve vodě a končetiny přeměněné v ploutve. Jejich hlavní složkou potravy jsou mořské houby, které se nachází také na korálech. Jejich pojídání regulují množství hub v moři a přispívají tak do ekosystému. Jsou to všežravci v jejich jídelníčku můžeme najít například medúzy, houby či drobní korýši.
Rozmnožování
Rozmnožování je poměrně složitou záležitostí z důvodu migrace za potravou, která může být i několik tisíce kilometrů při, kterých na ně číhají různé hrozby a překážky, proto se nerozmnožují pravidelně každý rok. Pokud samice klade vajíčka na souši nedaleko vody. Může při jedné reprodukční sezoně, která trvá necelé tři měsíce, naklást až sedm snůšek, přičemž jedna snůška může obsahovat od 80 až po 100 vajíček. Mláďata se vylíhnou po přibližně 60 dnech. Na určení pohlaví mláděte má vliv teplota během inkubační doby. Pokud je teplota vyšší, vyklube se samice, pokud nižší je to samec. Po vylíhnutí se mláďata snaží dostat co nejrychleji do vody, přičemž využívají orientační smysl a vnímaní světla a tmy. I v noci jdou za září hvězd odrážející se na vodní hladině.
Ohrožení
Je sedm druhů mořských želv. Z toho čtyři jsou považovány za kriticky ohrožený druh a tři ohroženy vyhynutím. Způsobuje to lov želv na maso, kradení jejich nakladených vajíček, oslabená imunita želv kvůli znečišťování moří.